Eleverna i klass 1e är en ganska ny konstellation av elever då de har gått i två olika studiemotiverande kurser som sedan slagits ihop till en klass. Under mitt undervisningstillfälle är det andra gången den nya klassen ses och har svenska tillsammans.
Mål
I ämnesplanen (Lgy11, s. 160) står:
"Undervisningen ska stimulera elevernas lust att tala, skriva, läsa och lyssna och därmed stödja deras personliga utveckling." Vidare står att eleverna ska "[...] få möta olika typer av skönlitteratur och andra typer av texter samt få sätta innehållet i relation till egna erfarenheter intressen och den egna utbildningen."
För mig handlar arbetet med läsarbiografier dels om att inventera klassens kunskaper vad gäller litteratur, dels att väcka lust till olika former av läsande och ingångar i föreställningsvärldar. Att arbeta med läsarbiografier kan också syfta till att eleverna får dela med sig av sina erfarenheter till varandra.
Att arbeta med läsarbiografier kan också fylla en social funktion där eleverna får lära känna varandra mera, vilket passade bra vid detta tillfälle då flera i klassen var relativt nya för varandra.
Planering
Eftersom vi själva fått testa att göra en egen läsarbiografi på lärarprogrammet var jag sugen på att testa detta med en klass och fick möjlighet att göra detta i en klass som jag bara träffade en gång per vecka.
Under lektionspassen med klass 1e följde jag inte min ordinarie LLU:are utan gick med en annan svensklärare på skolan. Av henne fick jag veta att många av dessa elever inte hade läst särskilt mycket litteratur, vissa elever kanske aldrig hade läst någon bok överhuvudtaget. Därför bestämde jag mig för att vara tydlig med att läsande kan inte bara behöver innebära att läsa typografisk text utan även kan innebära att se en film, spela ett datorspel eller höra ett radioprogram. Jag ville hellre prata om hur man "tagit till sig" olika berättelser genom livet. Jag visste t.ex. att många av eleverna i denna klass spelade datorspel och tänkte att de fick välja lite hur deras läsarbiografi skulle se ut.
Jag beräknade 2 st lektionstimmar, där jag tänkte mig att jag först skulle berätta om vad en läsarbiografi var och diskutera vad fiktioner/berättelser är för någonting med klassen. Därefter skulle eleverna få skissa på en egen läsarbiografi utifrån ett antal frågor och rita upp denna som en tidslinje. Som avslutning skulle eleverna få gå runt och titta på varandras biografier som eleverna skulle få hänga upp på väggarna i klassrummet.
Här är frågorna jag ville att eleverna skulle utgå från:
Vem är du som läsare? Hur har du tagit till dig berättelser genom livet?
1. Gör en lista över 20 minst böcker (det kan också vara filmer, dokusåpor, radioteater eller liknande, när jag nämner text nedan så tänk in alla dessa olika delar av sätt att ta till sig berättelser) som du läst/sett och som har haft betydelse för dig. Listan ska vara kronologisk, dvs. du ska tänka på när under ditt liv du läst eller sett dessa böcker eller filmer.
Lista de verk som har betytt någonting för dig. Har du t.ex. tyckt om någon bok särskilt mycket?
Har du upplevt väldigt starkt ogillande inför någon film?
* Ta med någon eller några titlar från tiden då du inte kunde läsa.
Hade du någon vuxen/förälder/dagisfröken som läste för dig eller berättade berättelser?
* Vilken var den första boken/böckerna du läste när du var barn?
Det kan också vara berättelser som någon vuxen berättade för dig när du var liten.
* Vilken var den första texten du läste på egen hand?
* Vad läste du för texter på mellanstadiet? I och utanför skolan?
* har du följt några TV-serier?
* har du läst några långserieböcker? (t.ex. Harry Potter)
* Har du någon gång haft en period då du inte velat lägga ifrån dig en bok, eller inte velat missa en serie på TV?
Vad läste/tittade du på då?
* Vad läste du för böcker i skolan under högstadiet? Läste du något utanför skolan?
* Har du någon favortiförfattare/filmregissörer eller några favoritböcker/favoritfilmer?
Vilka?
* Vilken var den senaste boken/filmen du läste eller såg?
Genomförande
Strax innan lektionen bestämde jag och svenskläraren i klassen att det kunde vara bra att visa på tavlan hur en läsarbiografi kan se ut. Hon föreslog också att jag skulle ta med några böcker från biblioteket ur min egen läsarbiografi och visa upp för klassen. Som tur var hittade jag en hel del böcker jag kunde visa upp och skissade snabbt upp min egen läsarbiografi där jag försökte få med både böcker, TV-serier och filmer som haft betydelse för mitt läsande.
Jag började lektionen med att presentera varför jag ville göra övningen (för att jag själv hade gjort den på universitetet, för att jag tyckte att det var en rolig övning och för att jag ville testa att göra övningen med en elevgrupp).
Därefter ritade jag upp min egen läsarbiografi på tavlan samtidigt som jag berättade om hur de olika formerna av fiktion hade påverkat mig och mitt läsande. Mestadels pratade jag om olika böcker som jag läst och visade upp dem jag hittat i biblioteket för klassen allt eftersom de dök upp i min läsarbiografi.
Några böcker skickade jag runt så att de fick titta närmre på dem.
Jag lyfte upp att läsande kan se ut på många olika sätt och märkte att jag fick medhåll från någon i klassen.
Eleverna fick sedan instruktioner på att göra en skiss med minst 20 fiktionstitlar från olika tider i deras liv och göra en egen läsarbiografi.
Arbetet med läsarbiografierna tog något längre tid än vad jag hade tänkt. Eleverna arbetade med detta under slutet av första lektionstimmen och under hela andra lektionstimmen.
Jag hade ju planerat att eleverna skulle få sätta upp sina läsarbiografier och att vi skulle gå runt och titta på dem men på initiativ av svenskläraren i klassen gjorde vi istället en muntlig övning där varje elev fick gå fram och presentera sin läsarbiografi för resten av klassen. Detta pågick under lektionstimme 3 och 4. Eleverna fick också i uppgift att välja ut en särskild bok/film/berättelse som de skulle berätta mera utförligt om.
Utvärdering- analys - reflektion
Det var väldigt kul att få möjlighet att testa den här övningen med en verklig elevgrupp! Trots att många elever faktiskt inte hade läst en enda bok kunde så gott som alla elever elever ändå vara med i övningen och göra en egen läsarbiografi. På det hela taget blev det en bra lektion där eleverna fick möjlighet att dela med sig av sina erfarenheter kring läsande och fiktion. Att göra en muntlig presentation i slutet av uppgiften fungerade väldigt bra och blev ytterligare ett sätt att för eleverna att lära känna varandra. Många läsarbiografier berättade också mycket om vad eleverna hade för fritidsintressen och vad de tyckte om att göra när de var små men också vad de hade för preferenser på läsande idag.
Ett problem som uppstod var att flera elever hade svårt att komma på några titlar överhuvudtaget, och jag hittade ingen möjlighet att hjälpa dem på vägen. De sa att barndomen var som en dimma. Två stycken elever kunde inte fullfölja uppgiften och gjorde heller ingen muntlig presentation.
När elever har haft en tuff uppväxt kan kanske en sådan här övning göra att dessa elever får uppleva att de misslyckas eller inte har några erfarenheter som är värda att berätta om. Jag undrar hur man hade kunnat nå fram till de här eleverna, om jag skulle ha utformat övningen på något annat sätt.
Ett sätt hade kanske varit om jag hade delat ut uppgiften en vecka tidigare så att eleverna hade haft möjlighet att fundera lite kring sitt läsande.
Ibland kanske vissa uppgifter helt enkelt inte fungerar för vissa elever men de kanske kan få möjlighet att visa upp andra kunskaper och förmågor under en andra delar av svenskan.
På det hela taget är jag ändå nöjd med detta upplägg och tror att eleverna fick med sig mycket av övningen. En elev stannade kvar efter lektionen och ville ha boktips och vi hade en diskussion kring kanon och vilken litteratur man "ska ha läst".
Jag tycker övningen med läsarbiografier är väldigt bra eftersom man som lärare kan se vad eleverna har för kunskaper med sig in i klassrummet och om man även låter eleverna presentera sina läsarbiografier muntligt ger det övning både i tal och skrift.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar